Mammografia jest badaniem obrazowym i stanowi podstawową metodę wykrywania raka piersi we wczesnej diagnostyce oraz skriningu. Dzięki wykorzystaniu promieniowania rentgenowskiego mammografia umożliwia wykrycie nawet bardzo małych zmian nowotworowych w ich wczesnym stadium, zanim staną się wyczuwalne w badaniu palpacyjnym.
Badanie mammograficzne polega na wykonaniu w sumie 4 zdjęć – po dwa zdjęcia każdej piersi. Podczas badania pierś zostaje przez technika elektroradiologii odpowiednio ułożona i dociśnięta za pomocą specjalnej płytki do urządzenia. Sam ucisk piersi bywa nie przyjemny, jednakże jest konieczny do zastosowania minimalnej dawki promieniowania oraz uzyskania wyraźnego i diagnostycznego obrazu.
Nie stanowi on przy tym żadnego zagrożenia dla zdrowia pacjentki.
Bardzo ważne jest aby na badanie zabrać ze sobą opisy i zdjęcia poprzednich badań piersi ( mammografie, USG, biopsje itp.) oraz wypisy ze szpitala, jeśli wykonywane były zabiegi w okolicy gruczołu piersiowego, ponieważ w mammografii istotna jest ocena dynamiki przemian zachodzących w piersiach.
Specjalnego przygotowania do mammografii nie ma.
- Na badanie warto zgłosić się w dwuczęściowym ubraniu, aby łatwo było rozebrać od pasa w górę.
- Przed badaniem nie powinno się nakładać dezodorantów, antyperspirantów, perfum, balsamów czy kremów, w szczególności zawierających brokat, w okolicy pach i klatki piersiowej. Te substancje mogą odznaczać się na zdjęciu i zakłócić obraz, a co za tym idzie diagnozę.
- Optymalnym terminem badania dla kobiet miesiączkujących jest 5-10 dzień cyklu – jest to zalecenie zwiększające komfort badania, ale nie warunek jego wykonania.
Przed badaniem należy również przekazać technikowi informacje odnośnie ciąży lub jej podejrzenia, hormonalnej terapii zastępczej oraz przebytych zabiegach/operacjach w okolicach piersi.
Ze względu na wykorzystanie w badaniu mammograficznym promieniowania jonizującego, do pracowni należy zgłosić się ze skierowaniem. Wyjątkiem stanowią kobiety w przedziale wiekowym 50-69 lat, biorące udział w Programie Profilaktyki Raka Piersi. Odrębnych zapisów do programu nie ma, należy jedynie:
- posiadać aktualne ubezpieczenie w Narodowym Funduszu Zdrowia
- mieć 50-69 lat
- od ostatniej mammografii wykonanej w ramach NFZ upłynęły 24 miesiące lub 12 miesięcy w przypadku kobiet obciążonych genetycznie.
Jeżeli wynik badania mammograficznego wykonanego w ramach Programu Profilaktyki budzi wątpliwości lekarza, pacjentka kierowana jest na dalszą diagnostykę tzw. etap pogłębiony. Wiąże się to zazwyczaj z dodatkowymi zdjęciami celowanymi w określoną okolicę piersi, badaniem USG oraz niekiedy biopsją.
W naszej placówce dzięki kontraktowi z Narodowym Funduszem Zdrowia wykonywana jest mammografia etapu podstawowego i pogłębionego, badania dla kobiet spoza Programu Profilaktyki Raka Piersi (ze skierowaniem) oraz kobiet posiadających implanty piersi.
Zapisy na mammografię prowadzimy od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00-19:30 w każdej rejestracji.
Zapisy w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi są możliwe od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 – 15:35 telefonicznie pod numerem telefonu 22 526 41 61 lub 698 631 734,
Więcej informacji o programach profilaktycznych można uzyskać pod poniższym linkiem: https://spl.pl/strefa_pacjenta/programy-profilaktyczne/