Pracownia Densytometrii

Co to jest densytometria?

Densytometria jest rodzajem badania rentgenowskiego, które służy do oceny gęstości mineralnej kości. Jest jednym z podstawowych badań wykorzystywanych w diagnostyce osteoporozy. Pomaga lekarzowi ocenić ryzyko złamań kości, a w niektórych przypadkach rozstrzyga, czy należy rozpocząć leczenie osteoporozy (służy także do oceny skuteczności leczenia).

Wynik badania wyrażony jest za pomocą wskaźników porównujących gęstość kości osoby badanej z gęstością kości młodych zdrowych osób (T-score) i rówieśników (Z-score). Najbardziej przydatna jest densytometria bliższego końca kości udowej i odcinka lędźwiowego kręgosłupa, znacznie rzadziej wykonuje się badanie kości w innych lokalizacjach (np. przedramienia).

 

Jak przygotować się do badania?

Densytometria nie wymaga bycia na czczo. Na dobę przed badaniem nie należy zażywać suplementów wapnia (inne leki powinno się przyjąć normalnie). Aby uniknąć zakłóceń, nie należy mieć na sobie żadnych metalowych przedmiotów (np. metalowych zamków, guzików, biżuterii). Kolejne badania densytometryczne powinno się wykonywać zawsze na tym samym aparacie, gdyż zwiększa to powtarzalność wyników i dokładność pomiarów i ułatwia ich porównywanie.

 

Jakie są wskazania do badania?

Densytometrię wykonuje się u osób zagrożonych osteoporozą, przede wszystkim:

  • kobiet po menopauzie
  • starszych mężczyzn
  • osób, które doznały złamania niskoenergetycznego (po upadku z wysokości własnej lub po niewielkim urazie, który u osób zdrowych nie skutkowałby złamaniem kości)
  • z czynnikami ryzyka osteoporozy (np. leczenie glikokortykosteroidami).

 

 

Skip to content